Udostępnij Tweetnij

Praca to nie wszystko – miedziowi wolontariusze w akcji

Ponad 300 akcji charytatywnych, setki obdarowanych to efekt 6 lat działania organizacji „Miedziane Serce”. Jej członkami są wolontariusze, na co dzień zatrudnieni w KGHM Polska Miedź SA, którzy po pracy swój czas wolny poświęcają na pomoc potrzebującym.

Od sprzątania lasu, poprzez sprzedawanie pączków, do ukwiecania świeżymi sadzonkami ogrodu przy hospicjum, to przykłady tylko niektórych z ponad 80 akcji przeprowadzonych w ostatnich dwóch latach.

Charytatywne pączki i bieg z jajem

Tradycją w oddziałach KGHM są akcje polegające na sprzedaży słodkości, z których dochody przekazywane są na cele charytatywne. Tegoroczna kwota zebrana podczas sprzedaży pączków w Tłusty Czwartek wspomogła leczenie dwuletniego Aleksandra i ośmioletniej Amelii, dzieci pracowników KGHM.

Wolontariusze KGHM pomagali również w zbiórce pieniędzy dla chłopca zagrożonego nieodwracalną utratą wzroku podczas IV Biegu z Jajem, który przyniósł nie tylko środki na jego leczenie, ale dodatkowo propagował zdrowy i aktywny styl życia wśród całych rodzin odwiedzających imprezę.

Inną formą pomocy było zebranie i przekazanie kilku tysięcy książek, zabawek, przyborów szkolnych oraz artykułów chemicznych dla najbardziej potrzebujących Polaków mieszkających na Ukrainie.

Wiele z tych dobroczynnych aktywności ma wymiar proekologiczny. Dbanie o planetę staje się ważnym postulatem społecznym, stąd akcja "Wielkie sprzątanie lasu" przeprowadzona przez pracowników KGHM na terenie nadleśnictwa między Lubinem a Ścinawą. Podczas trzygodzinnej zbiórki śmieci udało się wynieść stosy butelek, wiader, opon i kanistrów.

Miedziowi wolontariusze uprzątnęli także ogród lubińskiego hospicjum. Stare gałęzie i liście zastąpili świeżo sadzonymi kwiatami. W akcji "Kolorowe spojrzenie na świat" pracowali obok siebie pracownicy firmy z jednym z wiceprezesów KGHM na czele oraz przyjaciele hospicjum. Chętnych nie brakowało. Nikogo nie trzeba było specjalnie motywować.

Praca to nie wszystko

„Miedziane serce” skupia pracowników KGHM różnego szczebla. W działania prospołeczne angażują się, zarówno górnicy, hutnicy, pracownicy administracji biurowej, jak i ich rodziny.

Udział w akcjach charytatywnych uczy poświęcenia dla drugiego człowieka. Widać to było chociażby podczas organizacji ubiegłorocznego, VI Letniego Biegu Piastów, kiedy wolontariusze KGHM całymi rodzinami, w sobotę od wczesnych godzin porannych, niestrudzenie i z uśmiechem, przez godziny przygotowywali przekąski regeneracyjne dla ponad tysiąca zawodników, biorących udział w zawodach. Tegoroczną VII edycję wesprze także kilkudziesięciu wolontariuszy z KGHM.

Praca w charakterze wolontariusza przynosi satysfakcję. Umiejętność dowodzenia, działania w grupie czy rozwiązywania problemów - to kompetencje, które można rozwijać dzięki zaangażowaniu w projekty społeczne. Wolontariusze KGHM pomagają też kolegom i koleżankom z pracy oraz ich dzieciom, a także mieszkańcom Zagłębia Miedziowego, co czyni ich działalność potrzebną i pożyteczną.

Po co KGHM wolontariat?

Formy wolontariatu są bardzo różne. Pracownicy mogą zaangażować się w ogólnopolską akcję dobroczynną organizowaną przez fundację, stowarzyszenie lub inną instytucję charytatywną.

Wolontariat pozwala pracownikom na samorealizację, odreagowanie stresu związanego z codziennymi obowiązkami, zdobycie nowych umiejętności oraz silniejszą integrację z zespołem. Również pracodawcy czerpią z niego korzyść. Zwiększa się pozytywny wizerunek firmy, wzrasta zaufanie do niej oraz pewność, że angażujący się społecznie pracownicy będą wykazywać większą motywację do realizacji zadań zawodowych, które powierza im firma.

- Od lat pojawiają się indywidualne inicjatywy pracowników, którzy spontanicznie chcą pomagać innym. Pomagamy ludziom obok nas, kolegom w pracy, ich rodzinom, naszym sąsiadom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Nasze działania realnie odmieniają ich los Jesteśmy dumni z realizowanego w Grupie KGHM wolontariatu pracowniczego „Miedziane serce”, który prowadzimy na skalę międzynarodową – mówi Marcin Chludziński, Prezes KGHM.

Program „Miedziane Serce” to projekt, w ramach którego firma prowadzi pomoc na rzecz osób indywidualnych. Znakomicie wpisuje się on, nie tylko w Strategię Społecznej Odpowiedzialności Biznesu KGHM, ale również w Strategię Biznesową Spółki. Zaangażowanie pracowników umacnia wizerunek Firmy jako organizacji wspierającej lokalne społeczności, a ponadto służy doskonaleniu własnej kadry.

Udostępnij Tweetnij
Przeczytaj również:
Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.